1. Postavení základů hrobu je důležitým krokem, který zajišťuje stabilitu a dlouhodobou udržitelnost náhrobního kamene a dalších pomníkových struktur. Následují základní kroky, které je třeba podniknout při budování základů hrobu, abychom dosáhli kýženého výsledku:
Příprava lokality: U nového hrobového místa: Je třeba určit přesnou polohu – vzdálenost od sousedního hrobu – polohu předního a zadního rámu s ohledem na sousední hroby, velikost uličky a rozměry hrobového místa. S těmito informacemi nejlépe poradí správce příslušného hřbitova, případně se dají vyčíst ze smlouvy o nájmu hrobového místa. Na začátku je třeba hrobové místo očistit od veškeré vegetace, hlavně kořenů.
U starého používaného hrobového místa: Je třeba odstranit veškeré původní, ve většině případů, betonové – terasové díly, včetně zbytků starých základů.
2. Vykopání základů: Vykope se jáma odpovídající velikosti a hloubky pro základy. Hloubka základů by měla být alespoň taková, aby zamezila poškození způsobené mrazem, a to podle místních podmínek a stavebních předpisů daného hřbitova. Obecně se dá říci, že za dostatečnou nezámrznou hloubku lze považovat 60 až 80 cm. Šířka základů na bocích a v přední části je dostačující 15cm ( širší zbytečně zužuje použitelnou šířku hrobu), v zadní části pod těžkým pomníkem je doporučována 25cm.
3. Vytvoření bednění: Jeho velikost a tvar by měly odpovídat půdorysu pomníku dle smlouvy o nájmu. Jako bednění se používají dřevěné desky, ztracené bednění nebo plechy tak, aby betonový základ měl jak na povrchu , tak pod zemí správný tvar a pokud možno hladký povrch, který nebude způsobovat problémy při případných výkopech hrobového místa.
4. Instalace výztuže: Pro zvýšení pevnosti základů doporučujeme použít ocelové armování minimálně ve dvou vrstvách , tak jak je běžné u staveb domů , aby byla zajištěna dostačená pevnost a kompaktnost základů. Toto je nezbytnou podmínkou proto, aby bylo možné realizovat základy i v krátkém době po pohřbu.
5. Nalévání betonu: Do připraveného bednění se nalije beton. Doporučujeme používat beton řádně promíchaný , ideálně z betonárky s přísadou kameniva. Beton by měl být pečlivě zhutněn, aby bylo zajištěno, že se dostane do všech koutů a odstraní se vzduchové kapsy.
6. Vyhlazení povrchu: Povrch betonu musí být dobře vyhlazen a vyrovnán , aby nebylo potřeba používat zbytečné množství flexibilního lepidla při montáži. U velkých hrobů doporučujeme základy zhotovit ve spádu, obvykle 1cm/1 bm , aby se zabránilo setrvávání vody na krycích deskách, a zabránilo se zbytečnému vsakování vody do žulových desek.
7. Zrání betonu: Před pokračováním montážních prací musí beton dostatečně vyzrát , aby měl odpovídající vlastnosti a vytvořil pevné základy. Tento proces by měl trvat cca. 21 dnů, v závislosti na klimatických podmínkách a typu použitého betonu.
8. Odstranění bednění: Až beton ztuhne, může být bednění pečlivě odstraněno.
9. Instalace náhrobního kamene: Po vytvrzení betonu je možné instalovat náhrobní kámen a další součásti hrobu. V případě delší časové prodlevy mezi zhotovením základů a montáží, doporučujeme použít penetraci.
Je důležité dodržet všechny lokální předpisy a pokyny pro hřbitovy a nezapomenout, že pro některé kroky může být potřeba povolení.
Nechejte celou záležitost s vybudováním základů na nás, na přiloženém plánku můžete vidět, jak kvalitně budujeme základy my.
Fotogalerie